Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skočec obecný

ObrazekU nás jednoletá, až 5 m vysoká bylina, v tropech vytrvalá, až 8 m vysoká stromovitá rostlina, obvykle do hnědočervena naběhlá. Lodyha přímá, dutá. Listy střídavé, dlouze řapíkaté, obrovské, až 1 m dlouhé, lysé, dlanitě laločnaté, úkrojky zubaté. Květenství latnaté, až 30 cm dlouhé, v dolní části vyrůstají samčí květy, v horní samičí, samčí květy žlutavě zelené, samičí hnědavě červené, všechny až 2 cm v průměru. Plodem jsou ostnité tobolky, které za zralosti pukají a vymršťují semena o velikosti 1 až 2 cm (jež jakoby z tobolek vyskakují, od čehož byl také odvozem český název této rostliny). Kvete v VI až VIII.

Jedy

Skočcová semena obsahují 40 až 70% oleje a asi 20% bílkovin, mezi nimi i ricin, jenž patří k vůbec nejprudším rostlinným jedům. Dále je obsažen např. alkaloid ricinin a 2 až 3% minerálních látek. Ricin způsobuje aglutinaci (shlukování) červených krvinek, poškozuje játra, ledviny a slezinu. Otrava se projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmy, zánětem žaludku, střevními kolikami, bolestí hlavy, ochablostí apod. První příznaky otravy se objevují po 2 hodinách až 3 dnech, přičemž zpočátku mohou být celkem mírné, dosti podobné příznakům chřipky, takže otravu bývá v některých případech obtížné určit. Smrt přicházívá obvykle nečekaně 5. až 8. den po požití semen. Smrtelná dávka pro dospělého člověka činí cca 15 až 20 skočcových semen, pro dítě jen asi 5 semen. V případě otravy je nutné vyvolat zvracení (není-li spontánní), podat aktivní uhlí a dostatek tekutin a okamžitě přivolat lékařskou pomoc.
Vzhledem k tomu, že ricin lze ze skočcových semen poměrně snadno a levně izolovat, panují v posledních letech obavy z jeho možného použití některou teroristickou organizací, který by jej mohla šířit např. ve formě aerosolu. Už v roce 1978 byl ricin použit při vraždě bulharského disidenta, spisovatele a novináře Georgiho Markova, jenž byl v Londýně píchnut do lýtka špičkou deštníku, kterýmžto vpichem mu byla do těla vpravena drobná kovová kulka s asi 0,3 mm velkými otvory. Kulka byla naplněná ricinem a Markov zemřel po 3 dnech v londýnské nemocnici na selhání ledvin.

Užití

Ze semen se lisuje velmi kvalitní ricinový olej (vařením oleje ve vodě se zničí jedovaté látky), jenž se užívá např.:

  • jako velmi silné projímadlo (obvykle stačí vzít půl až dvě lžíce oleje, aby se dostavil požadovaný účinek)
  • při výrobě kosmetických přípravků (potlačuje tvorbu vrásek, působí hojivě)
  • přidává se do svíček
  • v některých zemích se užívá i k přípravě jídel
  • používá se jako motorový olej, např. do leteckých ale i jiných motorů, uplatnění nachází i v jiných odvětvích průmyslu (textilní, metalurgický aj.)

Pro farmaceutické a kosmetické účely se olej lisuje za studena (nutno jej pak však povařit!), pro průmyslové účely se lisuje za tepla nebo se extrahuje.